Žáci z Hamburku u nás na návštěvě

15. únor 2016

Jistě jste všichni zaznamenali, že v týdnu od 1. do 5. února 2016 se v naší škole pohybovala skupinka 9 žáků školy Stadtteilschule Altrahlstedt Hamburg a jejich dva vyučující.  

Společně s 10 žáky naší školy, kteří navštívili Hamburk v prosinci 2015, jsme se starali o jejich program u nás a naším útočištěm se stala po celý týden učebna IC.

První den jsme odstartovali prohlídkou školy a nikdo z nás netušil, kde se zdržíme nejdéle. Byla to biologie se svými sbírkami. Všichni jsme je nadšeně prohlíželi a přitom si zopakovali německá a anglická slovíčka vyjadřující názvy zvířat a jiných biologických termínů.

Hned druhý den jsme podnikli prohlídku Královské cesty a na jejím konci se naši vyčerpaní hosté těšili hlavně do postele. Hamburk leží na rovině a Praha se jim zdála velmi hornatá s náročným terénem, a tak už v Nerudově ulici někteří neměli sílu jít dál, ale nakonec všichni zvládli trasu až na Pražský hrad.

Další den jsme navštívili jiná krásná místa Prahy – ostrov Kampa s Lennonovou zdí, Národní divadlo, Václavské náměstí, Vyšehrad a mnohá další. Celá skupina 19 žáků byla rozdělena do skupin (vždy několik českých a německých žáků dohromady). Den předem si připravili krátkou prezentaci k danému místu v angličtině. Proč v angličtině? Důvod byl jediný – je to cizí jazyk pro všechny, a tak to bylo spravedlivé.

Žáci z Hamburku také navštívili vyučování ve třídách a největší zájem byl o výuku jejich mateřského jazyka. Zajímalo je, jak se němčina u nás učí a zda je to pro české žáky těžké. Naši hosté se do výuky zapojili, takže si některé třídy mohly ověřit, jak moc už rozumí rodilému mluvčímu. Potom navštívili angličtinu a španělštinu – a ze všech navštívených hodin byli nadšení.

Chtěla bych poděkovat žákům třídy 3.A, kteří se o naše hosty celý týden hezky starali a to i v době mimo výuku. Připravili hezkou prezentaci o Hamburku z našeho pobytu tam a prezentovali ji jak v němčině, tak v angličtině – a sklidili ovace našich německých přátel.

Myslím, že se celá akce povedla a splnila očekávání všech. Někteří žáci si už od našeho pobytu v Hamburku čile dopisují a domlouvají další setkání – ovšem už privátní. A to je přece báječné a jsem za to ráda.

Všichni jsme si v praxi ověřili, že je jedno, odkud pocházíme, jestli z Hamburku nebo z Prahy. Máme stejné starosti, radosti, přání a obavy. Jediné, co musíme znát, abychom toto zjistili, jsou cizí jazyky.

A jak jinak skončit mé zamyšlení, než onou známou frází: Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Učte se proto cizí jazyky, ať se i další rok může takováto akce (už s jinými žáky) opakovat.

Martina Matějková

Zobrazeno 883 krát Naposledy změněno úterý, 16 únor 2016 07:13

GULZ na sítích

Sledujte nás na sociálních sítích:

Kontakty

Gymnázium U Libeňského zámku
U Libeňského zámku 1, 180 00  Praha 8

Jak k nám